اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
● بخش ايستايي

شهيد رجايي : يك نان را 35 ميليون نفر ميخوريم ولي زير بار حرف زور نميريم


● اين قسمت به صورت ايستايي ميباشد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی طی سخنانی در شصت و سومین جلسه شورای اجرایی این سازمان، مواضع اصولی کشورمان در رابطه با موضوعات دستورکار این نشست را تشریح نمود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم غریب آبادی سفیر کشورمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قربانی سلاحهای شیمیایی است، وجود ذخایر سلاحهای شیمیایی را تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت بین المللی توصیف و از کشورهای عمده دارنده این سلاحها یعنی آمریکا و روسیه  درخواست کرد به تعهدات خود مبنی بر انهدام کامل زرداخانه های شیمیایی خود طبق کنوانسیون منع سلاحهای منع سلاحهای شیمیایی عمل کنند تا جهان بار دیگر شاهد چنین فجایع وحشتناک و غیرانسانی نباشد.

غریب آبادی با ابراز نگرانی شدید از اینکه دو کشور آمریکا و روسیه به عنوان بزرگترین دارندگان سلاحهای شیمیایی رسما اعلام کرده اند که نمی توانند ذخایر سلاحهای شیمیایی خود را براساس ضرب الاجل کنوانسیون تا 29 آوریل 2012 منهدم کنند، از این دو کشور خواست به منظور حفظ یکپارچگی و اعتبار کنوانسیون به تعهدات خود عمل کنند.

سفیر کشورمان در بخشی دیگر از سخنان خود اعمال محدودیت از سوی کشورهای غربی در زمینه تجارت مواد شیمیایی، تجهیزات و فناوری برای مقاصد صلح آمیز را مخالف روح و مفاد کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی توصیف کرد که جهانشمولی کنوانسیون را به مخاطره خواهد افکند. وی همچنین عملکرد دوگانه کشورهای غربی را مورد انتقاد قرار داد و افزود رژیم صهیونیستی در حالی که همچنان به کنوانسیون ملحق نشده است، مواد و تجهیزات شیمیایی که طبق کنوانسیون ممنوع هستند در اختیارش قرار داده می شود و این درحالی است که در زمینه توسعه و پیشرفت علمی، فناوری و اقتصادی سایر کشورهای در حال توسعه و به بهانه های واهی محدودیت اعمال می شود.

 سفیر کشورمان با تاکید بر اینکه سازمان منع سلاحهای شیمیایی یک نهاد مستقل خلع سلاحی است، تلاش کشورهای غربی جهت سوق دادن این سازمان به فعالیتهایی نظیر مبارزه با تروریسم و عدم اشاعه را خلاف وظیفه حرفه ای و اساسنامه ای این سازمان توصیف و اجرای کامل، موثر و غیر تبعیض آمیز مفاد کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی را بهترین روش مشارکت این سازمان در مبارزه جهانی علیه تروریسم شیمیائی ارزیابی کرد.

غریب آبادی همچنین خواستار اعمال فشار کشورهای عضو و مدیرکل سازمان به رژیم صهیونیستی برای پیوستن به این کنوانسیون شد و تصریح کرد اگر چنانچه حتی یک کشور به این کنوانسیون ملحق نشود، اهداف جهان شمولی کنوانسیون محقق نخواهد شد.

سفیر کشورمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که موافقتنامه ارائه همکاری و کمک در مواقع اضطراری با سازمان منع سلاحهای شیمیایی منعقد کرده است، سایر کشورها را ترغیب کرد در این زمینه اقدام کنند. وی همچنین با اشاره به موافقت کنفرانس 15 کشورهای عضو با آغاز مذاکرات درخصوص پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل شبکه بین المللی حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی،ابراز امیدواری کرد با مشارکت فعال کشورهای عضو پیشرفت هایی در این رابطه حاصل و پیش نویس طرح آن برای کنفرانس شانزدهم تهیه و ارائه شود.

 لازم به ذکر است شصت و سومین اجلاس سازمان منع سلاحهای شیمیایی از 26 تا 29 بهمن ماه سال جاری در مقر این سازمان در شهر لاهه هلند ادامه خواهد داشت. 188 کشور عضو این سازمان هستند . شورای اجرایی سازمان یکی از ارکان مهم تصمیم گیری و سیاستگذاری آن محسوب می شود. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قربانی سلاحهای شیمیایی است؛ از اعضای فعال و تاثیرگذار این سازمان و شورای اجرایی آن به شمار می رود.

دو کشور روسیه و آمریکا رسما اعلام کرده اند که قادر نخواهند بود ضرب الاجل نهایی انهدام سلاحهای شیمیایی که در کنوانسیون تصریح شده است یعنی تاریخ 29 آوریل 2012 را رعایت کنند. این موضوع سازمان را با چالش جدی روبرو کرده ست. براین اساس چنانچه این کشورها به تعهد کنوانسیونی خود پایبند نباشند، به عنوان کشورهای ناقض کنوانسیون محسوب شده و مشمول اقدامات تنبیهی سازمان خواهند شد.

منبع : http://www.mehrnews.com


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/۱۱/٢٩ توسط ابوالفضلی