اتفاقا حجاب محدودیت است

راست می گویم. حجاب محدودیت دارد و یکی دوتا هم نیست محدودیتهایش. حجاب نمی گذارد، یک دختر به هر روشی که دوست داشت و عشقش کشید، تیپ بزند. حجاب مانع این می شود، دختر به هر گونه ای که خواست، وارد اجتماع شود. حجاب نمی گذارد که دختر در هر رشته ورزشی وارد شود و قهرمان گردد، چرا که برخی از رشته ها را نمی توان با حجاب انجام داد. دختران بدحجاب راحت تر می توانند کار پیدا کنند و درامدی کسب کنند، چون فضای بسیاری از شغل ها و کارها، برای یک دختر باحجاب مناسب نیست.

یک دختر، هرگز نمی تواند با حفظ حجاب کامل و رعایت حلال و حرام خدا ستاره سینما شود، امکان ندارد. دختر، بدون حجاب زیباتر است، پس حجاب، جلوه گری دختر را محدود می کند. حجاب در گرمای تابستان آزاردهنده است، نیست؟ در راه رفتن و از پله بالا رفتن هم راحتی دختر را محدود می کند. و دهها محدودیت دیگر دارد این حجاب نازنین. مگر می شود اینها را منکر شد؟

بسیاری از دخترانی که از حجاب فراری اند و آن را محدودیت می دانند، منظورشان از محدودیت همین هاست و حق دارند که آن را محدودیت بدانند، واقعا مگر حجاب محدودیت نیست؟ هزاری هم که شعار بدهیم، و شعر بگوییم که حجاب محدودیت نیست، این حقیقت بدیهی را نمی شود انکار کرد. قبول کنید.

جانم به ایده تربیتی خدا که فرمود: (إلا الذین آمنوا وعملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر) تا نشان دهد که عمل به حق مکافات و محدودیت دارد. و کسانی که همدیگر را به حق توصیه می کنند، باید همدیگر را به صبر و شکیبایی بر تلخیها و محدودیتهای مسیر حق نیز توصیه کنند. و همه باید بدانند که مسیر حق جای فرزندان مادر (بچه ننه ها) نیست. بر حذر باش که سر می شکند دیوارش.

چرا حجاب را به عنوان وسیله ای راحت و آرایش دهنده! و بسیار لذت بخش و بدون هیچ گونه مکافات، معرفی می کنیم، تا دختران و زنانی که چنین حسی نسبت به آن پیدا نمی کنند، رهایش کنند و به آن تن ندهند؟
تعارف را رها کنیم و راست بگوییم که حجاب هم مثل هر وظیفه و تکلیف دیگری سختی های خود را دارد، ولی آدم نمی شود آن کس که همواره از سختیها فرار کند و هیچ محدودیتی را نپذیرد. محکم بگوییم که حجاب محدودیت است، ولی تنها فرق انسان و حیوان این است که انسان برای رسیدن به کمالش قدرت محدود کردن خود را دارد، اما حیوان ندارد.
به نظر می رسد که این روش، بهتر باشد و با قرآن سازگارتر. خدا نیز در قرآن تعارف را کنار گذاشته و راحت از سختی نماز گفته است، تا کسی فکر نکند که نماز راحت الحلقوم است. خداوند بیخود و بیجهت از روش تربیتی لقمان را تأیید نکرد. لقمان کاربلد بود و می دانست چگونه فرزندش را تربیت کند. به او گفت: نماز را بپا دار و به معروف امر کن و از منکر بازدار و بر آن چه بر تو آمد صبر کن. "یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اصْبِرْ عَلى‏ ما أَصابَک" [لقمان: 17]‏ در این صورت هر مشکلی که بر سر راه فرزند می آید، او را از مسیر حق خسته نمی کند، چرا که همه مشکلات موجود در مسیر حق را طبق قاعده می داند.
البته می دانم که در مسیر حق با همه مشکلاتش بیشتر خوش می گذرد. و انسان مؤمن در همین دنیا نیز بهره بیشتری از سعادت دارد. ولی نباید از مشکلات و مکافات و محدودیتهای مسیر حق را ندید گرفت و منکر شد.
به قلم: حجت الاسلام سید مقدام حیدری
منبع : صراط نیوز

/ 30 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
R.R

سلام دوباره! 1.(...فضای بسیاری از شغل ها و کارها، برای یک دختر باحجاب مناسب نیست...) خوب مگر نه اینکه کارایی این حجاب تو یه همچین جاهاییه!؟! 2.(...جلوه گری دختر را محدود می کند...) مگه داشتن یا نداشتن حجاب برای چشمهاست که حالا با بودن یا نبودنش،به قول نویسنده جلوه گری بشه یا نشه! 3.اگر قراره فرد با حجاب به عنوان یک نمونه از،فرضا؛زیبایی های اسلام باشه چرا بیشتر مواقع طوری نشون داده میشه که فرد مقابل محدودیت آنی حس می کنه! این چیزی که نشون داده میشه به نظر من افراطه و فقط بار منفی داره! حتی برای خود من که میبینم حجابی که ما میگیم خیلی جامع تر و زیباتره! ................................................................ خسته نباشید و ممنون![گل]

سید حسین

[گل]دلتنگ شهدا[گل] [گل][گل][گل][گل][گل] دوست داشتی بیا[گل]

باغ رضوان

بعد از هفته ها آپم خوشحال می شوم . یه سری به ما بزنی [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل]

علي فلاح

سلام وبلاگتون خیلی عالیه.اگر با من تبادل لینک می کنید در قسمت نظرات وبلاگم بهم بگید که شما را با چه نامی لینک کنم و شما هم مرا با عنوان وبلاگ خودم لینک کنید موفق باشید

علی فلاح

سلام.من شما را لینک کردم و شما در قسمت نظرات وبلاگم بگید که شما را با چه نامی لینک کنم>؟!

صاحب الزمان

نه آقای علیزاده اینطور که شما میگید نیست. من با حجابم وهیچ مشکلی هم با چادرم ندارم توی تمام فعالیت های اجتمایی وفرهنگی هم شرکت می کنم مشکل خانوم های بی حجاب با حجهب سر از پله بلا رفتن رشته های ورزشی و ستاره ی سینما شدن نیست دختر های به استلاح امروزی حجاب را مقوله ای سنتی وقدیمی میدونن وبرای باکلاس تر بودن و اینکه نشون بدن از بقیه خوشگل ترن حجهب رها می کنن وآدم های با حجاب را عقب مونده خطاب می کنن

شیما

واقعا خوب بود.... آره اصلا همین طوره... ما فکر کردیم اگه یه عده ای برا کاراشون بهانه تراشی میکنن و میگن مثلا حجاب آدم رو محدود میکنه ما هزار دلیل و برهان باید بیاریم که نه این طور نیست ولی غافل که یه بهانه دیگه میارن . واقعا خوب نوشتید آره آقا اصلا حجاب محدودیته هر کسی هم سعادت اش رو نداشته باشه حجاب داشتن قسمتش نمیشه...