ساخت نرم‌افزار تحلیل استعاره‌های فارسی توسط آمریکا

یک موسسه آمریکا موسوم به یارپا در نظر دارد برای تجزیه و تحلیل مسائل فرهنگی و اتخاذ سیاست‌های بهتر در قبال ایران، دست به ساخت نرم‌افزاری برای تجزیه و تحلیل استعاره‌های فارسی بزند.

به گزارش مشرق، وب‌گاه خبری نت‌ورک ورلد اعلام کرد محققان سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته جاسوسی آمریکا موسوم به یارپا (IARPA) در نظر دارند تا دست به ساخت نرم‌افزاری متشکل از استعاره‌ها بزنند، البته نه فقط در مورد زبان انگلیسی بلکه در مورد زبان‌های فارسی، اسپانیایی و روسی.

این سازمان علت این کار را این چنین اعلام کرده است: «استعاره از زمان ارسطو ابزاری بلاغی و یا شعری بوده است که ویژگی خاص و خلاق هر زبان محسوب می‌شود، مانند: وقت طلاست. در طول 30 سال گذشته، بررسی‌ها نشان داده است که استعاره در زبان روزمره فراگیر بوده و نشان می‌دهد که مردم یک فرهنگ خاص چگونه دست به تعریف و فهم جهان پیرامون خود می‌زنند».

 

 

گروهی که قرار است دست به انجام این کار بزند بیان داشته است که این برنامه:

· مشخص می‌سازد مردم چگونه در مورد مسائل پیچیده فکر کرده و استعاره چه تأثیری بر عقاید آنها دارد؛

· پیچیدگی معنای مرتبط با موضوع را از طریق تسخیر یا بیان الگوها، کاهش می‌دهد؛

· معانی و جهان‌بینی‌های آشکار و استنتاجی گروه‌ها یا افراد خاص را نشان می‌دهد: ویژگی ناهمخوانی‌های موجود در مسائل اجتماعی و تباین اهداف سیاسی؛ بیان ماهیت ظاهری و باطنی گروه‌های اجتماعی و سیاسی، و فهم مشکلات و درگیری‌های روانی.

در نهایت این که این برنامه باید دست به تولید روش‌شناسی، ابزار، فنون و نیز سامانه اولیه‌ای بزند که بتواند استعاره‌هایی را شناسایی کند که بینش لازم در مورد عقاید فرهنگی را در اختیار می‌گذارد. این برنامه همچنین باید در ایجاد چهارچوب نظام‌مندی کمک کند که بتوان استعاره‌های مرتبط با ابعاد مختلف یک مشکل تحلیلی را سازماند‌هی کرد و دست به ایجاد گنجینه‌ای از استعاره‌ها بزند که در آن تمامی استعاره‌ها و اطلاعات مربوط به آن برای دسترسی و استفاده‌های آتی ذخیره شده باشد.

یارپا در مورد این برنامه اظهار کرده است: «برای اینکه سیاستگذاران بتوانند در جهان ارتباطات و تعاملات جهانی موثر باشند، باید مفاهیم و جهان‌بینی‌های بین اعضای دیگر فرهنگ‌های مورد نظر را درک کنند. با این حال، شناخت هنجارهای فرهنگی، چالشی بزرگ است، زیرا این هنجارها صورتی پنهان دارند. ما تنها هنگامی متوجه آنها می‌شویم که در تضاد با هنجارهای دیگر فرهنگ‌ها قرار بگیرند. این تفاوت‌ها می‌تواند ناراحتی و ناکامی را به همراه بیاورد و می‌تواند منجر به تفاسیر ناقص در مورد نیت یا انگیزه دیگران شود. «برنامه استعاره» از استعاره‌های مورد استفاده دیگر فرهنگ‌ها بهره خواهد برد تا بتواند به بینش درونی هنجارهای فرهنگی دیگر کشورها دست یابد».

این برنامه به دو فاز تقسیم شده است که در کل شامل 60 ماه می‌شود و قرار است در نوامبر 2011 (آبان 90) آغاز به کار نماید.

در تحقیقات دولتی مسئله درک زبان از اهمیت خاص و ویژه بالای برخوردار است. سال گذشته آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا موسوم به دارپا (DARPA) اعلام کرد که می‌خواهد در خصوص چگونگی تأثیر داستان‌ها و حکایت‌ها بر رفتار انسان دست به تحقیق و بررسی بزند. از این رو، این آژانس در اواخر فوریه 2010 دست به برگزاری کارگاهی به نام «داستان‌ها، علوم عصب‌شناسی و فناوری‌های تجربی: تجزیه و تحلیل حکایت‌ها در بافت‌های امنیتی» زد.

دارپا در این مورد بیان کرده است: «داستان‌ها تأثیری قدرتمندی بر پندار و کردار انسان‌ها دارند. آنها حافظه را تحکیم بخشیده، به احساسات شکل داده، به ذهنیات و تعصبات در قضاوت‌ها اشاره داشته، بر تمایزات درون‌گروهی و برون‌گروهی تأثیر گذاشته، و بر مضامین بنیادین هویت شخصی تأثیر می‌گذارند. جای شگفتی نیست که این تأثیرات سبب می‌شوند تا داستان‌ها رابطه زیاد و مستقیمی با آزرده ساختن چالش‌های امنیتی همچون رادیکال‌سازی، بسیج خشونت اجتماعی، یاغی‌گری و تروریسم، و منع و رفع درگیری داشته باشند. لذا، درک نقش داستان‌ها در یک بافت امنیتی موضوعی بسیار مهم و حساس است».

برای دانلو فایل پی‌دی‌اف این برنامه اینجا کلیک کنید.

/ 0 نظر / 13 بازدید