کلاهبرداری به نام ایرانسل و به کام ...

مهدی فقیهی
پایگاه خبری الف
مشترک گرامی شما در جشنواره ایرانسل به قید قرعه برنده یک دستگاه ال سی د ی ۴۲ اینچ سامسونگ به همراه یک دستگاه دی وی دی شده‌اید. لطفاً جهت دریافت جایزه اطلاعات خود از قبیل: نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، کد پستی و آدرس دقیق منزل خود را از طریق پیام کوتاه به شماره ۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱ ارسال نمایید.
ساعت ۲ صبح بامداد چهاردهم آبان ماه با صدای پیام کوتاه تلفن همراه ایرانسل دائمی از خواب بیدار شدم. با چشمان خواب آلود متن پیام کوتاه را با نگرانی خواندم، نوشته بود «مشترک گرامی شما در جشنواره ایرانسل به قید قرعه برنده یک دستگاه ال سی د ی ۴۲ اینچ سامسونگ به همراه یک دستگاه دی وی دی شده‌اید. لطفاً جهت دریافت جایزه اطلاعات خود از قبیل: نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، کد پستی و آدرس دقیق منزل خود را از طریق پیام کوتاه به شماره ۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱ ارسال نمایید. با تشکر از انتخاب شما (www.irancell.ir)». بعد از خواندن پیام کوتاه در رویای ال سی دی بودم.
 
صبح که خبر برنده شدن را به همسرم دادم، او نیز خوشحال شد. اما پس از خواندن مجدد پیام کوتاه متوجه شدم که پیام کوتاه ارسال شده از خطوط اصلی شرکت ایرانسل نیست و از طرف شماره یک مشترک ارسال شده است. با شماره مذکور تماس گرفتم. تلفن به طور مداوم اشغال می‌زد، بلافاصله با مدیر روابط عمومی ایرانسل که با او آشنایی قبلی داشتم تماس گرفتم. ایشان هم پس از شنیدن ماوقع گفتند که موضوع کلاهبرداری در میان است و ایرانسل تنها از طریق شماره‌های اصلی خود برنده شدن جوایز را به مشترکین اعلام می‌نماید.
 
بعد از ظهر بعد از مراجعت به خانه موضوع را به همسرم اطلاع دادم، ایشان با اصرار بر اینکه احتمال صحت محتوای پیام وجود دارد. با شماره مذکور تماس گرفت. بلافاصله تماس برقرار شد و صدای اپراتور ایرانسل به گوش رسید «به MTN ایرانسل خوش آمدید» پس از آن تماس با اپراتور برقرار شد. اپراتور ضمن معرفی خود پس از دریافت شماره تلفن ایرانسل ما اعلام کرد که شما برنده شده‌اید و اطلاعات خود را در اسرع وقت برای ما ارسال نمایید.
 
پس از برقراری تماس بهت زده به همسرم نگاه می‌کردم و از سوی او متهم به شکاکیت می‌شدم. پس از تماس اطلاعات خود را به شماره «۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱» ارسال کردم.
 
بعد از گذشت کمتر از ۷۲ ساعت از ارسال اطلاعات، پیام کوتاهی از همان شماره برایم ارسال شد که در آن نوشته بود «در تاریخ نوزدهم آبان ماه ال سی د ی برای شما ارسال خواهد شد، لیکن هزینه ارسال آن ۲۰.۰۰۰ تومان می‌باشد که برای پرداخت آن شناسه و رمز ۴ کارت شارژ ایرانسل ۵۰۰۰ تومانی بایستی برای شماره ۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱ ارسال شود».
با این پیام کوتاه شک و تردید من نسبت به مسأله مجدداً برانگیخته شد، ولی باز هم همسرم اصرار بر پرداخت داشت. دوباره با مدیر روابط عمومی ایرانسل تماس گرفتم و این بار ایشان همسرم را متقاعد کرد که مسأله کلاهبرداری است. ایشان در پاسخ به اینکه چرا ایرانسل از این کلاهبرداران شکایت نمی‌ کند و جلوی کار آنها را نمی‌گیرد، اعلام کردند که از نظر حقوقی ایرانسل نمی‌تواند از مشترک خود شکایت کند و شاکی باید خصوصی باشد.
 
صبح هجدهم آبان ماه با یکی از دوستان در پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران )تماس گرفتم ایشان پس از شنیدن ماجرا، اظهار کردند که این نوع کلاهبرداری سابقه زیادی دارد و هر بار مأمورین پلیس فتا موضوع با کلاهبرداران فعال در شبکه ایرانسل برخورد کرده‌اند، با آدرس‌های غیر واقعی و افراد غیر مرتبط مواجه شده‌اند.
 
پس از تماس با پلیس فتا مغموم به این مسأله فکر می‌کردم که فرد یا گروهی که چنین حساب شده به عنوان ایرانسل کلاهبرداری می‌کنند، از اطلاعات شخصی من چه سوءاستفاده‌هایی خواهند کرد و سوالات زیر در ذهنم نقش می بست.
 
۱. آیا مانع حقوقی در شکایت ایرانسل از مشترکان، سامان‌مند نبودن اطلاعات مشترکان ایرانسل، فقدان قانون سرقت هویت و همچنین قانون حفظ حریم خصوصی بایستی تبدیل به اسباب کار کلاهبرداران شبکه‌های تلفن همراه شود؟
۲. آیا شرکت ایرانسل نمی‌تواند حداقل طی پیام کوتاه به مشترکان خود این نوع کلاهبرداری ها را گوش زد کند؟
۳. چه زمانی قانون‌گذاران کشور به اهمیت قانون حفظ حریم خصوصی و سرقت هویت آگاه می‌شوند؟
/ 8 نظر / 12 بازدید
سید

سلام مطلب جالب وتامل برانگیزی بود به من سر بزن

محمد ابراهیم پور

سلام دوست عزیز ممنون که سر زدید بنده مدیر وبلاگ مسائل شرعی بافت هستم شما هم وبلاگ پر محتوا و با ارزشی دارید امیدوارم همیشه موفق باشید[گل][گل][گل]

عرفان

انتظار امید فردایی سرشار از عدالت و آبادانی است . انتظار هجرت پروانه ای است که از دیار گلهای پژمرده آمده است . انتظار مشق عشق عاشقی است . انتظار.... [گل][گل][گل]

رها

4.چه کاسه ای زیر نیم کاسه است؟ ......................................................

كياني

با سلام و تبريك! و تبريك مجدد براي وبلاگ خوبتان. عيناً همين مطلب هم براي من آمد و تا ساعت 22 شب مهلت پرداخت كردند.نوشتم شما بياريد من در جا خواهم پرداخت. صبح هم نوشتند نپرداختيد زمانش گذشت. كلاهبرداري تكراري بود. اين افراد بيچاره اند و مردم را احمق فرض كرده اند. موفق باشي برادر!

كياني

با سلام براي من هم آمد ولي توجهي نكردم.توجهي نكردم

كياني

با سلام براي من هم آمد ولي توجهي نكردم.توجهي نكردم

بدبخت و بدشانس و ساده

این یکی از اون شماره های جدید کلاه برداری هس :09305036735 و مال همین اواخر هس که واسه منم اومد و منه ساده... کسایی که گول خوردن تا می تونن این شماره ها رو همه جا پخش کنن تا افراد ساده ی دیگری گول نخورن به هر حال خاک بر سر شرکت ایرانسل چون می تونست به جای این پیامک های تکراری روزانه(کد آهنگ پیشواز و ...) به همه از طریق پیامک اعلام کنه که از این جونورای کلاه بردار وجود دارن. در ضمن من به نشانه اعتراض سیم کارتمو انداختم تو ...