واکنش‌های جهانی به قتل عام قصاب لیبی

گروه سیاسی: پس از آنکه رژیم لیبی طی روز‌های گذشته دست به قتل عام بی سابقه معترضان این کشور زد؛ مقامات و مجامع بین‌المللی خواستار توقف این جنایات از سوی معمر قذافی شدند.
در همین رابطه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به کشتار مردم لیبی، به حاکم این کشور توصیه کرد که به خواست مردم تن دهد.

به گزارش فارس، احمدی‌نژاد روز گذشته در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در خصوص تحولات اخیر منطقه یادآورشد: جهان در آستانه تحولات بزرگی است، البته تحولات در راه است و کل دنیا را در بر خواهد گرفت.
وی تحولات منطقه به خصوص لیبی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: بعضی‌ جاها کارهایی می‌شود که بسیار زشت است، چه‌طور ممکن است فردی پیدا شود که مردم خود را بمباران کرده و بکشد.
رئیس‌جمهور ادامه داد:‌ اکیدا به مسئولان این کشورها توصیه می‌کنم تا بگذارند ملت‌ها حرف خود را بزنند و اگر مدعی حکومت بر ملت‌ها هستند، به حرف ملت‌های خود گوش دهند.
وی با بیان اینکه از همه مسئولان این کشورها می‌خواهم که به مردم خود توجه و با آن‌ها گفتگو کنند، گفت: چرا بد عمل می‌کنند که به مردم فشار بیاید و خواهان اصلاحات باشند. رئیس‌جمهور خطاب به مسئولان این کشورها گفت که ‌در کنار مردم باشید تا علیه شما قیام نکنند. احمدی‌نژاد به ‌ابراز تعجب دنیا ‌از رفتار حاکمان لیبی، ابراز امیدواری کرد: ‌حاکم لیبی تن به خواست مردم دهد.
خدا مردم لیبی را از شر قذافی نجات دهد
همچنین آیت‌ا... مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید درپایان درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به هشدار وحشیانه حاکم لیبی به مردم مسلمان این کشور، اظهارداشت: ما نگران کشور لیبی هستیم که از همه جا وضعش عجیب‌تر است، می‌گفتند زمامدارش دیوانه است؛ حالا دیوانگی را به حد اوج رسانده، خدا مردم لیبی را از شر او و همدستانش نجات دهد و در کشورهای اسلامی مردم به خواسته‌هایشان که به وسیله قیام فوق‌العاده‌ای که دارند برسند.
محکومیت کشتار مردم لیبی در مجلس
در همین حال ؛191 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در بیانیه‌ای کشتار بی‌رحمانه مردم کشورهای لیبی، یمن، بحرین و مغرب از سوی سران این کشورها را محکوم کردند. به گزارش خانه ملت، در این بیانیه تاکید شده است که انتظار می‌رود سازمان کنفرانس اسلامی با برداشتن گام‌های عملی و با فشار آوردن به حکام جنایتکار این کشورها از کشتار مردم بی‌گناه در این کشورها جلوگیری کند.
قذافی، مردم را تهدید به اعدام کرد!
این درحالی است که قذافی، پس از کشتن بیش از 800نفر از هموطنان خود، در سخنانی با رد کناره‌گیری از قدرت، مردم را به اعدام تهدید و آنان را مزدور، معتاد و مشتی موش و سوسک توصیف کرد!
همچنین شبکه خبری الحره اعلام کرد که رژیم قذافی در لیبی که در روزهای گذشته با کمک نیروی هوایی به مردم حمله کرد، ناوهای خود را هم به کمک گرفت و دو کشتی نظامی شهر بنغازی لیبی را گلوله‌باران کردند .از سوی دیگر، یک فعال سیاسی با اشاره به سخنرانی تهدید آمیز دیکتاتور لیبی گفت: پیش بینی می‌شود که رژیم قذافی علیه مردم از سلاح‌های میکروبی و شیمیایی استفاده کند.
ناپدید شدن وزیر کشور لیبی !
در همین حال پایگاه خبری عرب آنلاین، گزارش داد که سرلشگر عبدالفتاح یونس العبیدی پس از پخش مصاحبه با شبکه سی. ان. ان آمریکا که در آن گفته بود از سمت خود استعفا کرده و از انقلاب مردمی حمایت می‌کند، در شهر بنغازی ناپدید شد.
خلبانان قذافی، اوکراینی بودند!
همچنین برخی مقامات منطقه اعلام کردند که خلبانان جنگنده‌هایی که به طرف تظاهرات‌کنندگان لیبیایی تیراندازی کردند، اوکراینی بودند.این منابع خبری همچنینی یادآور شده‌اند که گروه‌های مافیایی ایتالیایی هم به قذافی کمک می‌کنند .
شورای امنیت محکوم کرد
درهمین رابطه شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای با محکومیت سرکوب‌ تظاهرات‌های صورت گرفته در لیبی خواستار پایان فوری خشونت‌ها شد. همچنین فرانسه روابطش با لیبی را به حال تعلیق درآورد.
از سوی دیگر ابراهیم دباشی، نماینده دائم لیبی در سازمان ملل تاکید کرد: بیانیه شورای امنیت به اندازه کافی قدرتمند نبوده، اما پیام خوبی در خصوص توقف خونریزی‌ها به رژیم قذافی داده است.
اتحادیه عرب نیز اقدامات رژیم قذافی علیه مردم را جنایت توصیف کرده و تاکید کرده است: از حضور لیبی در جلسات اتحادیه عرب ممانعت خواهد کرد.

/ 1 نظر / 9 بازدید
حسین

سلام وب شما هم زیبا و پر محتواست. التماس دعا