15 عامل رشد بدحجابی در جامعه

حمید احمدی جلفایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: مسئولان در زمینه ریشه‌یابی عواملی که باعث گسترش بدحجابی و بی‌عفتی در جامعه شده است، به خوبی فعالیت نکرده‌اند و به جای کارشناسی دقیق در این زمینه، بیشتر فرصت‌های موجود را از دست داده و زمانی از خواب بیدار می‌شوند که دیر شده است.

این پژوهشگر حوزه و دانشگاه با اشاره به 15 عامل در گسترش بدحجابی و بی‌عفتی در جامعه، گفت: ضعف معنویت و روحیه کمال‌گرایی در جامعه به ویژه در میان برخی از جوانان نخستین عامل در رشد بد‌حجابی و بی‌عفتی در جامعه است.

احمدی جلفایی ادامه داد: ضعف معرفت و آشنایی جوانان با حکمت‌های حجاب و عفاف و پیامدهای منفی بدحجابی برای فرد و جامعه، نابسامانی موجود در میان 5 حوزه مختلف مربوط به مهندسی فرهنگی حجاب و عفت اسلامی در جامعه ایران که عبارت از حوزه‌های نظریه‌پردازی فقهی، پژوهش‌های اجتماعی، قانونگذاری، نظارت بر اجرای قوانین و تبلیغ و ترویج است در کمرنگ شدن ریشه‌های عفاف و حجاب در کشور دخیل هستند.

وی با اشاره به عملکرد ناهماهنگ برخی از نهادهای اجتماعی به ویژه در دوره‌های مختلف مدیریتی در زمینه فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب عنوان کرد: شعارهای ناسنجیده و مبهم از سوی برخی از مسئولان و نامزدهای انتخاباتی به منظور کسب رأی و شهرت اجتماعی بیشتر، یکی دیگر از عوامل مهم در گسترش بدحجابی میان جوانان است.

این پژوهشگر حوزه و دانشگاه بیان کرد: افراط‌های زننده از سوی بعضی افراد که در برخی مواقع موجب ناهماهنگی مقوله حجاب و عفاف با پارامترهای نشاط فردی و اجتماعی و رشد اجتماعی در ذهن جوانان می‌شود و از سوی دیگر تهاجم فرهنگی دشمن که از طریق جنگ نرم برای تغییر ارزش‌ها و فرهنگ جوانان تلاش می‌کند، از ریشه‌های دیگر گسترش بدحجابی در کشور محسوب می‌شود.

احمدی جلفایی گفت: مشکلات مربوط به ازدواج، ‌بیکاری و فقر با تأخیر در ازدواج جوانان موجب گسترش رفتارهای خلاف عفت در جامعه می‌شود همچنین عقده‌های خانوادگی ناشی از کمبود محبت، سختگیری و غیرت بیش از حد، شکست‌ برخی از افراد در ازدواج، عدم برآورده شدن مناسب نیازهای جنسی برخی جوانان، ‌اعتیاد، عدم انسجام لازم میان تبلیغات و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و بدبینی برخی جوانان نسبت به سیاست‌های فرهنگی موجود از سایر عوامل کاهش حجاب و عفاف

/ 0 نظر / 15 بازدید