جدیدترین فیلم مراحل پرتاب ماهواره‌ ایرانی "رصد "

خبرگزاری فارس: جدیدترین تصاویر از طریق دوربین‌های نصب‎شده روی بدنه و داخل ماهواره‌بر سفیر رصد شامل مراحل مختلف پرتاب، جدایش موتور اول و جدایش محفظه پوشش‌دهنده ماهواره و فاصله گرفتن آن از کره زمین منتشر شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، این تصاویر با استفاده از سیستم تله‌متری از طریق دوربین‌های نصب شده روی بدنه و داخل ماهواره‌بر سفیر رصد فیلم برداری شده است که مراحل مختلف پرتاب، جدایش موتور اول و جدایش محفظه پوشش‌دهنده ماهواره و فاصله گرفتن آن از کره زمین را به خوبی نشان می‌دهد.

ماهواره‎بر سفیر رصد، یک ماهواره‎بر دو مرحله‌ای است که با مأموریت قرار دادن ماهواره رصد در مدار بیضوی حضیض 260 کیلومتر، به فضا پرتاب شد.

موتور مرحله اول این ماهواره‌بر به مدت 152 ثانیه عملکرد داشت که در دوربین شماره یک قابل مشاهده است.

پس از آن با اتمام مأموریت مرحله اول و در حالی که مجموعه ماهواره‏بر در ارتفاع 70کیلومتری از زمین و در سرعت 2400 متر بر ثانیه، جدایش مرحله اول از مرحله دوم انجام شد و موتور مرحله دوم شروع به کار کرد (این فرآیند در دوربینهای شماره 1 و 3 قابل مشاهده است).

در ادامه مسیر پس از طی 42 ثانیه از روشن شدن موتور مرحله دوم و در ارتفاع 120 کیلومتری از زمین در سرعت 2550 متر بر ثانیه، فیرینگ (محفظه پوشش دهنده ماهواره) جدا شد. (این فرآیند در دوربینهای 1، 3 و 4 قابل مشاهده است).

پس از آن و با سپری شدن مجموع 313 ثانیه از عملکرد موتور مرحله دوم، ماهواره‎بر به سرعت و ارتفاع لازم برای تزریق ماهواره رسید و در ارتفاع 260 کیلومتری از زمین و در حالی که مجموعه ماهواره‎بر به سرعت 7600 متر بر ثانیه (یا 7،6 کیلومتر بر ثانیه) رسیده بود، ماهواره از ماهواره‎بر جدا و به مدار موردنظر تزریق شد. (این فرآیند در دوربینهای 2 و 3 قبال مشاهده است).

دوربین‌های نصب شده روی ماهواره‌بر سفیر رصد به شرح زیر است:

ـ دوربین بالا سمت چپ روی بدنه خارجی مرحله دوم و به سمت پایین ماهواره‎بر

- دوربین پایین سمت چپ روی بدنه خارجی مرحله دوم و به سمت بالا ماهواره‎بر

ـ دوربین بالا سمت راست داخل ماهواره‎بر در داخل فیرینگ محافظ ماهواره

ـ دوربین پایین سمت راست داخل ماهواره‎بر بین مرحله اول، دوم و کنار موتور مرحله دوم

جدیدترین تصاویر مراحل پرتاب ماهواره‌ رصد منتشر شد 

/ 0 نظر / 16 بازدید